Արամ Կարապետյան. «Լեռնային Ղարաբաղի շրջանակային պայմանագիրը հանաձայնեցված է»
«Նոր ժամանակներ» կուսակցության նախագահ Արամ Կարապետյանի դիտարկմամբ, արտաքին քաղաքականությունում Սերժ Սարգսյանը շարունակում է Լևոն Տեր-Պետրոսյանի գիծը։ Հայ-թուրքական հարաբերությունների և արձանագրությունների հետ կապված ՀԱԿ-ի դիրքորոշմանն էլ անդրադառնալով՝ ՆԺԿ նախագահը զարմանք է արտահայտել, թե ինչ է նշանակում՝ նյուանսներին դեմ ենք՝ ավելացնելով, որ կիսահղի չեն լինում։
ՀՀԿ 12-րդ համագումարում հնչած Սերժ Սարգսյանի հայտարարությունից էլ Ա. Կարապետյանը հասկացել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի շրջանակային պայմանագիրը հանաձայնեցված է՝ ըստ որի պետք է հանձնվեն 5 շրջանները, այնուհետև 6-րդը, իսկ ավելի ուշ պետք է լուծվի հանրաքվեի հարցը.
-Իմ անձնական կարծիքով և տեղեկատվությամբ՝ դա նշանակում է մեկ բան՝ շրջանային համաձայնագիրը համաձայնեցված է, բայց համաձայնեցված չէ, որ դա լինի մեկ փաթեթ՝ իր մեջ ներառի նաև ազատագրված տարածքներից մեր զորքերի դուրս բերումը, բայց դրա հետ միասին լինի նաև կարգավիճակի հետ կապված հանրաքվեի մասին խոսք։

Арам Карапетян: «Рамочное соглашение по Нагорному Карабаху согласовано»
По наблюдению председателя партии «Новые времена» Арама Карапетяна, во внешней политике Серж Саргсян продолжает гнуть линию Левона Тер-Петросяна. Касаясь позиции АНК в связи с армяно-турецкими отношениями и протоколами, председатель А. Карапетян выразил удивление тем, что значит «против нюансов», добавив, что беременными наполовину не бывают.
Что касается выступления Сержа Саргсяна на 12-м съезде РПА, то А. Карапетян понял из него, что рамочное соглашение по Нагорному Карабаху согласовано, согласно чему должны быть сданы 5 районов, затем 6-й, а позднее должен быть решен вопрос референдума:
«По моему личному мнению и информации, это означает одно: рамочное соглашение согласовано, но не согласовано, что это будет одним пакетом, включит в себя также вывод наших войск из освобожденных территорий, но вместе с тем будет также слово о референдуме относительно  статуса.