Ֆրանսիայում սուպերմարկետներին արգելել են թափել մթերքները
Ուշագրավ օրենք է ընդունվել Ֆրանսիայում։«iTele»-ի փոխանցմամբ` երկրի սենատը միաձայն կողմ է քվեարկել մի օրինագծի, համաձայն որի՝ այսօրվանից՝ փետրվարի 5-ից,սուպերմարկետներին արգելվում է աղբարկղ նետել մթերքներ, որոնց սպառման ժամկետը մոտենում է ավարտին: Դրա փոխարեն խանութները պարտավոր կլինեն մթերքները փոխանցել բարեգործական կազմակերպություններին, որոնք կբաշխեն դրանք կարիքավոր մարդկանց։
Ակտիվիստները, որոնք առաջարկել են այս օրենքը, հույս են հայտնել, որ իրենց կհաջողվի հասնել նրան, որ նույնատիպ օրենք ընդունվի ԵՄ ողջ տարածքում:
Ուշագրավ օրենք է ընդունվել Ֆրանսիայում։ «iTele»-ի փոխանցմամբ` երկրի սենատը միաձայն կողմ է քվեարկել մի օրինագծի, համաձայն որի՝ այսօրվանից՝ փետրվարի 5-ից, սուպերմարկետներին արգելվում է աղբարկղ նետել մթերքներ, որոնց սպառման ժամկետը մոտենում է ավարտին: Դրա փոխարեն խանութները պարտավոր կլինեն մթերքները փոխանցել բարեգործական կազմակերպություններին, որոնք կբաշխեն դրանք կարիքավոր մարդկանց։

Во Франции супермаркетам официально запретили выбрасывать еду
Примечательный закон принял сенат Франции. Как сообщает «iTele», французский сенат единогласно принял новый законопроект, уже с 5 февраля запрещающий супермаркетам выбрасывать еду с истекающим сроком годности. Вместо этого продукты будут передавать благотворительным организациям, которые распределят их между нуждающимися людьми.
Активисты, которые добились принятия данного закона, надеются на принятие аналогичных мер на уровне Европейского союза.