ՌԴ ՊՆ. «Թուրքիան պարբերաբար խախտում է «Բաց երկնքի մասին» պայմանագիրը»
Թուրքիայի օդային ուժերը Սիրիայում գործելու պարագայում պետք է լիովին հավատարիմ մնան թռիչքների անվտանգության վերաբերյալ ռուս-ամերիկյան հուշագրի դրույթներին: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը, հայտարարել է ՌԴ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Անատոլի Անտոնովը:
«Նման հավաստիացումներով է հանդես եկել ԱՄՆ-ը», - ասել է Անտոնովը՝ նշելով, որ Թուրքիան մեկ անգամ չէ, որ խախտել է պայմանագրի դրույթները:
Այսպես, օրինակ, 2013թ. փետրվարից սկսած՝ Թուրքիան դիտարկումների համար փակել է երկրի հարավում տեղակայված «Patriot»-ի դիրքերը, իսկ 2014թ. հայտարարել է, որ չի կարող երաշխավորել թռիչքների անվտանգությունը երկրի օդային տարածքների որոշ հատվածներում` հիշեցնելով հակաահաբեկչական գործողություններում ներգրավված մարտական ինքնաթիռների ինտենսիվ թռիչքները: Իսկ 2015թ. Թուրքիան ռուսական օդուժի համար փակել էր պայմանագրի նպատակների համար օգտագործվող Դիարբեքիրի օդանավակայանը:

Минобороны РФ: Турция систематически нарушает Договор по открытому небу
Турецкая авиация в случае ее задействования в Сирии должна в полной мере придерживаться положений российско-американского меморандума о безопасности полетов. Об этом, как передает «ТАСС», заявил замминистра обороны РФ Анатолий Антонов.
«Такие заверения поступили от США», - сказал он на встрече с журналистами.
По его словам, систематические нарушения Турцией положений Договора по открытому небу создают прецедент, когда невозможен контроль за военной деятельностью одной из стран-участниц соглашения.
Антонов отметил, что это не первый случай нарушения международных обязательств со стороны Анкары. Так, с февраля 2013 года, турки закрыли для наблюдения позиции ЗРК «Patriot» на юге Турции, в 2014 году группа сопровождения Турции заявляла о невозможности обеспечить безопасность полетов в отдельных районах воздушного пространства страны, ссылаясь на интенсивные полеты боевой авиации, задействованные в антитеррористической операции, а в декабре 2015 года турецкая сторона закрыла для российского самолета наблюдения часть воздушного пространства вдоль сирийской границы и ранее выделенные для использования в целях договора аэродром Диярбакыр.