Արամ Սարգսյան. «Առավել քան անհրաժեշտ էր Ալիևի վերջին հայտարարություններից հետո ընդհատել բանակցային գործընթացը»
-Եթե նշվում է, որ քննարկվում է կարգավիճակի հարցը, նշանակում է, որ մյուս հիմնարար սկզբունքները համաձայնեցված են, որովհետև Մադրիդյան սկզբունքներ հասկացողության տակ մենք գիտենք, որ խոսքը նաև տարածքների վերադարձի մասին է։ Եթե այդպես չէ, ապա առավել քան անհրաժեշտ էր Ալիևի վերջին հայտարարություններից հետո ընդհատել բանակցային գործընթացը և պահանջել, որ ՄԽ համանախագահներն իրենց դիրքորոշումը հստակ հայտնեին այդ հայտարարությունների վերաբերյալ, ինչպես նաև' համանախագահ երկրները դատապարտեին դրանք,- ՄԱԱ-ում լրագրղների հետ հանդիպման ժամանակ նշել է Հայաստանի դեմոկրատական կուսակցության նախագահ Արամ Սարգսյանը։
Նա նշել է, որ հայկական կողմը հերթական անգամ նրբանկատ դիրքորոշում է պահպանում և ընդամենը հայտարարում է, թե ռազմական գործողությունների դեպքում Հայաստանը կարող է ճանաչել ԼՂՀ-ն, այնինչ պետք է ոչ թե ուշացած հայտարարություններ անել, այլ հնց հիմա այդ խնդիրը կարգավորել։ «Ճանաչումը պետք է լինի երկու փուլով. առաջինը՝ ճանաչել նրա օրինական անկախությունը Ադրբեջանից և երկրորդ՝ որոշել նրա վերջնական կարգավիճակը՝ կա՛մ վերամիավորելով Հայաստանի հետ, կա՛մ հռչակելով հանրաքվեով որոշված ԼՂՀ-ն»,- կարծում է նա։
Նա համոզված է, որ առայսօր ՀՀ երեք իշխանություններն էլ այդպես էլ չկարողացան միջազգային հանրությանը ներկայացնել հիմնահարցի էությունը, ինչն անում է Ադրբեջանը՝ խեղաթյուրելով ամբողջ իրավիճակը, և մինչև ԼՂՀ հարցի կարգավորման բանակցային գործընթացում հայեցակարգային փոփոխություն չմտցվի, հայկական կողմը որևէ ակնկալիք ունենալ չի կարող։
Հենց դրանից ելնելով էր, որ ՀԴԿ-ն հանդես էր եկել նախագահին ուղղված առաջարկով՝ մադրիդյան սկզբունքները փոխորինել այսպես կոչված Երևանյան սկզբունքներով, որի վերաբերյալ նախագահից որևէ արձագանք չի ստացել, ինչը Արամ Սարգսյանը համարում է ընդունված կարգի խախտում.
-Դա ուղղակի չի ներգծվում այն քաղաքական կուրսի մեջ, որն իրենք այսօր ընդունել են։ Նրանք այդ բանակցային գործընթացն ուզում են վարել առանց աջ կամ ձախ անելու, ինչը շատ սխալ է։
Տարածաշրջանը, նրա կարծիքով, համաշխարհային քաղաքականության ասպարեզում դարձել է նոր քաղաքական կենտրոն, որտեղ երկու խոշոր պետություններ փորձում են մեկը մյուսին դուրս մղել։

Арам Саркисян: «После последнего заявления Алиева было более чем необходимо прекратить переговорный процесс»
«Если отмечается, что обсуждается вопрос статуса, значит, другие основные принципы согласованы, поскольку мы знаем, что под понятием Мадридские принципы подразумевается также и возврат территорий. Если не так, то после последнего заявления Алиева было более чем необходимо прекратить переговорный процесс и требовать, чтобы сопредседатели МГ четко заявили свою позицию относительно этих заявлений, а страны-сопредседатели осудили их», - сказал председатель Демократической партии Армении Арам Саркисян во время встречи в Национальном пресс-клубе.
Он отметил, что армянская сторона в очередной раз сохраняет деликатную позицию и всего лишь заявляет, что в случае военных действий Армения может признать  НКР, а нужно делать не запоздалые заявления, а прямо сейчас урегулировать эту проблему. «Признание должно быть в два этапа: первый - признать его законную независимость от Азербайджана и второй - решить его окончательный статус (или воссоединив с Арменией, или провозгласив определенную референдумом НКР)», - считает А. Саркисян.
Он уверен, что по сей день три власти РА так и не смогли представить международной общественности сущность проблемы, в то время как Азербайджан делает это, искажая действительность. До тех пор, пока в переговорный процесс по вопросу Карабаха не будут внесены концептуальные изменения, армянская сторона не может иметь каких-либо ожиданий.
Именно исходя из этого, ДПА выступала с предложением адресованным президенту, заменить Мадридские принципы так называемыми Ереванскими принципами, относительно чего не получила какого-либо отклика, что, по мнению Арама Саркисяна, является нарушением принятого порядка:
«Это просто не вмещается в тот политический курс, который они сегодня приняли. Они хотят вести этот переговорный процесс без отхода направо или налево, что очень неправильно»