Թուրք պատգամավոր. «Հայ–թուրքական արձանագրությունների քննարկումը կախված է Ադրբեջանից»
Թուրքիայի խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ, «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության անդամ Մեթին Յըլմազը, «APA» գործակալության փոխանցմամբ, ասել է, որ հայ-թուրքական արձանագրությունների քննարկումը կախված է Ադրբեջանից և որ դրանք չեն քննարկվի հանձնաժողովում, եթե Ադրբեջանն ինչ-որ բանից դժգոհ լինի:
Նշենք, որ մինչ արձանագրությունները Թուրքիայի Ազգային մեծ ժողովի լիագումար նիստին ներկայացնելը, դրանք պետք է քննարկվեն արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում։
«Եթե Իլհամ Ալիևն ասի, որ գործերը հասել են որոշակի կետի, խնդիրները սկսում են լուծվել և հասունացել է ժամանակը, որ մենք էլ որոշ քայլեր անենք, այդ ժամանակ էլ մենք այդ արձանագրությունները կմտցնենք հանձնաժողովի օրակարգ», - հավելել է Մ. Յըլմազը։
Իսկ «Ֆրանսպրես» գործակալության փոխանցմամբ՝ Ադրբեջանի փոխարտգործնախարար Արազ Ազիմովը հայտարարել է, թե Ադրբեջանի արձագանքը շատ կոշտ կլինի, եթե Թուրքիան վավերացնի Հայաստանի հետ սահմանը բացելու և դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելու արձանագրությունները:
«Հայ-թուրքական մերձեցումը սպառնում է ոչ միայն Ադրբեջանի, այլև Եվրոպայի և Միացյալ Նահանգների շահերին։ Արևմուտքը պետք է հասկանա, որ չի կարելի առաջ մղել հայ-թուրքական հաշտեցումն առանց Ադրբեջանի կարծիքը հաշվի առնելու»,- հայտարարել է նա։

Турецкий депутат: «Обсуждение в комиссии подписанных с Арменией протоколов зависит от Азербайджана»
По сообщению агентства «АПА», представитель Комиссии по внешним связям парламента Турции, депутат от правящей Партии справедливости и развития (ПСР) Метин Йылмаз сказал: «Обсуждение в комиссии подписанных с Арменией протоколов зависит от Азербайджана и если все будет не так, как нужно Азербайджану, протоколы не поступят в комиссию по внешним связям парламента».
Отметим, что прежде чем представить протоколы на пленарное заседание парламента Турции они должны быть обсуждены в Комиссии по внешним связям.
«Если Ильхам Алиев скажет, что дела дошли до определенной точки, проблемы начинают решаться, и пришло время и нам предпринимать некоторые шаги, то мы вынесем эти протоколы на повестку комиссии», - добавил М. Йылмаз.
А по сообщению «Франспресс», замминистра иностранных дел Азербайджана Араз Азимов заявил, что если Турция ратифицирует армяно-турецкие протоколы, то реакция Азербайджана будет очень жесткой.
«Армяно-турецкое сближение угрожает не только Азербайджану, но и интересам Европы и США. Запад должен понять, что нельзя продвигать вперед процесс армяно-турецкого примирения без учета мнения Азербайджана», - заявил А. Азимов.