Կենդանաբական այգում եղնիկ է սատկել. կերակրափողում պոլիէթիլենային տոպրակի մնացորդ են գտել
Կենդանաբանական այգում սատկած եղնիկը Մանվել Գրիգորյանի ամառանոցից էր այգի տեղափոխվել։ Կենդանու անկումը տեղի է ունեցել կերակրափողում օտար մարմնի խցանման հետևանքով։
Կենդանաբանական այգում պահվող եղնիկներից մեկը սատկել է։ Sputnik Արմենիայի հետ զրույցում այգու մամուլի և հասարակայնության հետ կապերի պատասխանատու Աննա Վանյանը հայտնեց` կենդանու կերակրափողում հայտնաբերվել է 25 սմ մեծությամբ կերային խցանում` պոլիէթիլենային տոպրակի մնացորդներով:
Ի դեպ, խոսքը Երկրապահ կամավորական միավորման նախկին նախագահ Մանվել Գրիգորյանին պատկանող Ակնալիճ գյուղի ամառանոցից 2018–ի ամռանը կենդանաբանական այգի տեղափոխած եղնիկի մասին է։«Եղնիկի մյուս օրգաններում ախտաբանական փոփոխություններ չեն արձանագրվել: Կենդանու անկումը տեղի է ունեցել կերակրափողի օտար մարմնով խցանման հետևանքով»,–ասաց Վանյանը։
Նրա խոսքով` այգին պայքար է մղում տարածքը պլաստիկով աղտոտելու, ինչպես նաև քաղաքացիների կողմից կենդանիներին իրենց բերած սննդամթերքով կերակրելու դեմ: Հատուկ ցուցանակներ են փակցված այցելուներին իրազեկելու համար, որ դրանով կարող են վնասել կենդանիներին:
Այս պահին Երևանի կենդանաբանական այգու հաշվեկշռում 30 եվրոպական եղնիկ կա։ Սատկած եղնիկը կենդանաբանական այգու հաշվեկշռում առկա չէր: Հիշեցնենք, որ Երևանի կենդանաբանական այգու 2 ուղտերից մեկը այս տարվա փետրվարի սկզբին սատկել է։
2018-ին կենդանաբանական այգում զեբր, արջ, կոկորդիլոս, բեզոարյան այծ և վագր էին սատկել: 2019-ի ապրիլի 29-ին սատկեց ևս մեկ վագր՝ Բինգո անունով:
Ըստ պաշտոնական հայտարարության` անցյալ տարի երեք կենգուրու և երեք մուֆլոն թափառող շների զոհ են դարձել:
2019թ.–ի նոյեմբերի 1-ին կենդանաբանական այգու տնօրեն Ռուբեն Խաչատրյանը հրաժարականի դիմում է ներկայացրել: Այգու տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար է նշանակվել Վլադիմիր Սիմոնյանը։

Новое ЧП в Ереванском зоопарке: умер олень, съевший полиэтилен
Ереванский зоопарк лишился еще одного питомца – умер европейский олень. В беседе с корреспондентом «Sputnik Армения» начальник управления информации и связей с общественностью зоопарка Анна Ванян сообщила, что в пищеводе оленя была обнаружена закупорка в 25 см с остатками полиэтилена.
«Зоопарк ведет борьбу с загрязнением территории посетителями, в парке висят таблички с предупреждениями не кормить животных. Сейчас в парке живут еще 30 европейских оленей», – сообщила Ванян «Sputnik Армения».
Этот олень был перевезен в ереванский зоопарк летом 2018 года с дачи бывшего депутата Манвела Григоряна.
Это вторая смерть питомца в ереванском зоопарке с начала 2020 года. Ранее не стало одного из двух верблюдов.
По официальным данным, в 2019 году в зоопарке зафиксировали смерть 7 животных – это тигр по кличке Бинго, 3 кенгуру и 3 муфлона, которые, по версии руководства парка, стали жертвами бродячих собак. В 2018 году парк потерял по разным причинам 5 животных – зебру, медведя, крокодила, безоарового козла и тигра.
1 ноября 2019 года директор зоопарка Рубен Хачатрян подал заявление об отставке. Сейчас временным директором парка назначен Владимир Симонян.